Highest rated films

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★★

  • Long Day's Journey Into Night

    ★★★★★

  • Horse Money

    ★★★★★

  • L'ange

    ★★★★★

  • Home from Home – Chronicle of a Vision

    ★★★★★

  • Slow Action

    ★★★★★

  • Das sind die Gewitter in der Natur

    ★★★★★

  • Wings of Desire

    ★★★★½

  • For Sama

    ★★★★½

  • Days of Being Wild

    ★★★★½

  • Soul Kitchen

    ★★★★½

  • Evolution of a Filipino Family

    ★★★★½

  • A Spell to Ward Off the Darkness

    ★★★★½

  • Blue Spring

    ★★★★½

  • Alexander the Great

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 131 Films watched
  • 43.7 Average per month
  • 10.1 Average per week

Milestones

First Film

Faust Sonnengesang II

Jan 2

Most Watched

Slow Action

twice

Last Film

Out-Takes from the Life of a Happy Man

Mar 30

Genres, Countries & Languages

Drama
65 films
Documentary
18 films
Thriller
15 films
Comedy
14 films
Romance
12 films
Fantasy
10 films
Mystery
9 films
Horror
9 films
Sci Fi
7 films
Crime
7 films
USA
50 films
France
29 films
Germany
23 films
Italy
14 films
UK
13 films
Austria
9 films
Canada
5 films
Spain
3 films
Greece
3 films
Netherlands
2 films
English
77 films
German
26 films
French
21 films
Italian
11 films
Spanish
5 films
Russian
4 films
Japanese
3 films
Arabic
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 28 Added 61

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

mat109’s most liked review

Das sind die Gewitter in der Natur

★★★★★

Das sind die Gewitter in der Natur is a fragment of a long gone time. A time that should not be forgotten. Following Wenzel Heindl, a former farmhand who was 80 years old at the time of the shooting. Hobbles through the ruins of his past and is given all…

More reviews

mat109’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Night and Fog
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Teenage Space Vampires
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Once Upon a Time… in Hollywood
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Das sind die Gewitter in der Natur

Films mat109 watched in 2020

  • Out-Takes from the Life of a Happy Man
  • Déjeuner du matin
  • Au bord du lac
  • Coming Attractions
  • Instructions for a Light & Sound Machine
  • Dream Work
  • Tabula Rasa
  • Outer Space
  • Berlin Falling
  • Phoenix
  • In the Fade
  • Nekromantik 2
  • Happy-End
  • Manufractur
  • Motion Picture ('La sortie des ouvriers de l'usine Lumière à Lyon')
  • The Exquisite Corpus
  • Run Lola Run
  • Scorpio Rising
  • Ritual in Transfigured Time
  • Untitled (For Marilyn)
  • Falling. Desert. Syn
  • Double Labyrinthe
  • Soul Kitchen
  • The Experiment
  • Song of Avignon
  • Dreams That Money Can Buy
  • Ghost of OT301
  • New Fancy Foils
  • The Bitter Tears of Petra von Kant
  • Chronicle of Anna Magdalena Bach
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • Fire in Castilla (Tactilvision from the Moor of the Fright)
  • Night and Fog
  • The Blood of a Poet
  • Anemic Cinema
  • Ballet mécanique
  • Voyage to Cythera
  • Rome, Open City
  • Blow-Up
  • Paris, Texas
  • M
  • Aurélia Steiner (Melbourne)
  • Alexander the Great
  • Nathalie Granger
  • Days of Heaven
  • The Leopard
  • Un Chien Andalou
  • American Hustle
  • Amarcord
  • Nights of Cabiria
  • Poseidon
  • Ariadne
  • The Text of Light
  • Man with a Movie Camera
  • Destroy, She Said
  • Faust Sonnengesang III
  • Rehearsals for Retirement
  • Seasons...
  • The Snowman
  • Concrescence
  • Street of Crocodiles
  • Time and Tide
  • Nocturnal Animals
  • L'ange
  • A Florida Melancholy
  • It Follows
  • E.T. the Extra-Terrestrial
  • The Truman Show
  • System Crasher
  • Its Existence Commenced This Hour
  • Cremaster 5
  • Cremaster 4
  • Dog Star Man
  • Traces of Garden
  • Das sind die Gewitter in der Natur
  • Before Midnight
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • Wings of Desire
  • Ali: Fear Eats the Soul
  • L'Eclisse
  • I Vitelloni
  • The Hitchhiker's Guide to the Galaxy
  • The Possession
  • Hungerford
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Requiem for a Dream
  • The 5th Wave
  • The Woman in Black
  • Teenage Space Vampires
  • La Notte
  • L'Avventura
  • Bombshell
  • Evolution of a Filipino Family
  • Captain Fantastic
  • Honeyland
  • Pain and Glory
  • Nefta Football Club
  • The Neighbors' Window
  • Her Wilderness
  • Forrest Gump
  • Something Between Us
  • Abbandono
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • 1917
  • Jojo Rabbit
  • For Sama
  • Father and Son
  • Slow Action
  • Little Women
  • Slow Action
  • A Spell to Ward Off the Darkness
  • Hynningen
  • Diwan
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Moscow Elegy
  • Home from Home – Chronicle of a Vision
  • Knives Out
  • The Double Life of Véronique
  • Mournful Unconcern
  • Distant
  • Wavelength
  • The Ghost of Yotsuya
  • Studies for the Decay of the West
  • The Death of Maria Malibran
  • Long Day's Journey Into Night
  • Horse Money
  • The Sisters Brothers
  • Days of Being Wild
  • Blue Spring
  • Faust Sonnengesang II

World Map

Highly rated films mat109 is yet to see

  • Minari
  • Boys State
  • Dick Johnson Is Dead
  • Crip Camp: A Disability Revolution
  • Road to Roma
  • The Father
  • Nine Days
  • Never Rarely Sometimes Always

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more