RSS feed for Juan

Juan has logged 54 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Oliver Twist

Oliver Twist

1948
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★½
Edit this entry  
22
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1940
×
★★★
Edit this entry  
22
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★½
Edit this entry  
21
Red Angel

Red Angel

1966
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

1952
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★½
Edit this entry  
18
There Was a Father

There Was a Father

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★
Edit this entry  
15
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
13
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Edit this entry  
08
...And the Pursuit of Happiness

...And the Pursuit of Happiness

1986
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Scarlet Pimpernel

The Scarlet Pimpernel

1934
×
★★½
Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Edit this entry  
04
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★★
Edit this entry  
26
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★½
Edit this entry  
25
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
Flowing

Flowing

1956
×
★★★½
Edit this entry  
20
Cooley High

Cooley High

1975
×
★★★
Edit this entry  
19
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Dancer's World

A Dancer's World

1957
×
★★★
Edit this entry  
15
God's Country

God's Country

1985
×
★★★½
Edit this entry  
11
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★
Edit this entry  
11
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Edit this entry  
11
Repast

Repast

1951
×
★★★½
Edit this entry  
08
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
04
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★½
Edit this entry  
03
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★½
Edit this entry  
28
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mon oncle

Mon oncle

1958
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Boat

The Boat

1921
×
★★½
Edit this entry  
22
Minimalism: A Documentary About the Important Things

Minimalism: A Documentary About the Important Things

2016
×
★½
Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Blacksmith

The Blacksmith

1922
×
★★★
Edit this entry  
14
Convict 13

Convict 13

1920
×
★★★½
Edit this entry  
14
Cops

Cops

1922
×
★★★½
Edit this entry  
11
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Edit this entry  
10
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★
Edit this entry  
09
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★½
Edit this entry  
08
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Edit this entry  
07
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Edit this entry  
06
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
06
Poor Pierrot

Poor Pierrot

1892
×
★★½
Edit this entry  
05
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★
Edit this entry