matataf has logged 351 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Love Life of an Octopus

The Love Life of an Octopus

1967
×
★★★½
Edit this entry  
29
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fractured

Fractured

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Undine

Undine

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Bones

The Bones

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★
Edit this entry  
09
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★½
Edit this entry  
05
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
30
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
28
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Anima

Anima

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
16
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Edit this entry