Sort by

Glenn has logged 259 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hercules

Hercules

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Interview

The Interview

2014
×
★★
Edit this entry  
25
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★
Edit this entry  
22
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Tammy

Tammy

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Amour Fou

Amour Fou

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★½
Edit this entry  
13
Tracks

Tracks

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Unbroken

Unbroken

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Actress

Actress

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Selma

Selma

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
Read the review Edit this entry  
03
Wild

Wild

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Diplomacy

Diplomacy

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Point and Shoot

Point and Shoot

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Better Angels

The Better Angels

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Search for Weng Weng

The Search for Weng Weng

2013
×
★½
Edit this entry  
15
Hello! Junichi

Hello! Junichi

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Walker

Walker

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Journey to the West

Journey to the West

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Don't Go Breaking My Heart 2

Don't Go Breaking My Heart 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★
Edit this entry  
28
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★½
Edit this entry  
27
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★
Edit this entry  
23
Man from Reno

Man from Reno

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Iron Ministry

The Iron Ministry

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry