Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Secret Beyond the Door

Secret Beyond the Door

1947
×
★★★½
Edit this entry  
04
TINA

TINA

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cisco Pike

Cisco Pike

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Hands Across the Table

Hands Across the Table

1935
×
★★★½
Edit this entry  
13
Charley Varrick

Charley Varrick

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
Moxie

Moxie

2021
×
★★
Edit this entry  
02
Angels with Dirty Faces

Angels with Dirty Faces

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Lineup

The Lineup

1958
×
★★★
Edit this entry  
27
Loves of a Blonde

Loves of a Blonde

1965
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Went the Day Well?

Went the Day Well?

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Edit this entry  
08
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Edit this entry  
06
There's Always Tomorrow

There's Always Tomorrow

1955
×
★★★★
Edit this entry  
04
Blonde Venus

Blonde Venus

1932
×
★★★
Edit this entry  
03
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
02
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Drive a Crooked Road

Drive a Crooked Road

1954
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★
Edit this entry  
22
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★½
Edit this entry  
17
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Union Depot

Union Depot

1932
×
★★★½
Edit this entry  
14
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Edit this entry  
13
One Way Passage

One Way Passage

1932
×
★★★★
Edit this entry  
13
Safe in Hell

Safe in Hell

1931
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Escape in the Fog

Escape in the Fog

1945
×
★★
Edit this entry  
08
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★
Edit this entry  
07
Crossroads

Crossroads

1986
×
★★★
Edit this entry  
06
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★★
Edit this entry  
05
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Dreams of a Life

Dreams of a Life

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★½
Edit this entry  
28
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
26
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Edit this entry  
22
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry