matchmesidney has logged 110 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Dreams of a Life

Dreams of a Life

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★½
Edit this entry  
28
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
26
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Edit this entry  
22
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★
Edit this entry  
14
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Cash on Demand

Cash on Demand

1961
×
★★★★
Edit this entry  
06
Time

Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Edit this entry  
01
The Whole Town's Talking

The Whole Town's Talking

1935
×
★★★★
Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Mystery of D.B. Cooper

The Mystery of D.B. Cooper

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★
Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★★
Edit this entry  
11
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★½
Edit this entry  
04
FM

FM

1978
×
★★★
Edit this entry  
30
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Edit this entry  
28
John Was Trying to Contact Aliens

John Was Trying to Contact Aliens

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Blue Dahlia

The Blue Dahlia

1946
×
★★★
Edit this entry  
15
The Train

The Train

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Laurel Canyon

Laurel Canyon

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Pretty Poison

Pretty Poison

1968
×
★★★★
Edit this entry  
24
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★
Edit this entry