Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
01
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Fracture

Fracture

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Athena

Athena

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★½
Edit this entry  
23
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
Fall

Fall

2022
×
★★½
Edit this entry  
12
Emergency Declaration

Emergency Declaration

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★½
Edit this entry  
10
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Big Deal on Madonna Street

Big Deal on Madonna Street

1958
×
★★★★
Edit this entry  
27
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
Microhabitat

Microhabitat

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Day Shift

Day Shift

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
The Fifth Seal

The Fifth Seal

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★
Edit this entry  
15
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Hurricane

The Hurricane

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
'night, Mother

'night, Mother

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
Prey

Prey

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
The Roundup

The Roundup

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Edit this entry  
18
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★½
Edit this entry  
15
Ballad of a Soldier

Ballad of a Soldier

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Edit this entry  
03
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
Gervaise

Gervaise

1956
×
★★★★
Edit this entry  
03
They Don't Wear Black Tie

They Don't Wear Black Tie

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Postman

The Postman

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★½
Edit this entry  
26
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Perfect World

A Perfect World

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Shadow in My Eye

The Shadow in My Eye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Brand New Life

A Brand New Life

2009
×
★★★
Edit this entry  
06
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
Edit this entry