Mateo has logged 533 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
And Now for Something Completely Different

And Now for Something Completely Different

1971
×
Read the review Edit this entry  
29
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
Edit this entry  
27
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
Read the review Edit this entry  
25
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Hellboy

Hellboy

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
Gravity

Gravity

2013
×
Edit this entry  
23
Apocalypse After

Apocalypse After

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Ugly, Dirty and Bad

Ugly, Dirty and Bad

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sheltering Sky

The Sheltering Sky

1990
×
Read the review Edit this entry  
19
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Zama

Zama

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Shame

Shame

2011
×
Edit this entry  
17
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
This Gun for Hire

This Gun for Hire

1942
×
Edit this entry  
16
Lilith

Lilith

1964
×
Read the review Edit this entry  
15
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Boomerang!

Boomerang!

1947
×
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Quiet Duel

The Quiet Duel

1949
×
Read the review Edit this entry  
12
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1981
×
Edit this entry  
11
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
Edit this entry  
10
Reed: Insurgent Mexico

Reed: Insurgent Mexico

1973
×
Read prior review Edit this entry  
10
La soldadera

La soldadera

1967
×
Read the review Edit this entry  
09
Time to Die

Time to Die

1966
×
Read prior review Edit this entry  
09
Hands of Bresson

Hands of Bresson

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
Necktie

Necktie

2013
×
Read the review Edit this entry  
08
Let's Go with Pancho Villa!

Let's Go with Pancho Villa!

1936
×
Edit this entry  
08
Widows

Widows

2018
×
Edit this entry  
04
Green Room

Green Room

2015
×
Edit this entry  
03
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Last Days of the Victim

Last Days of the Victim

1982
×
Edit this entry  
02
Galveston

Galveston

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
First Man

First Man

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
The Mist

The Mist

2007
×
Read the review Edit this entry  
29
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
Edit this entry  
28
Three Outlaw Samurai

Three Outlaw Samurai

1964
×
Edit this entry  
27
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
A Place in the World

A Place in the World

1992
×
Read the review Edit this entry  
26
Juan Moreira

Juan Moreira

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry