Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★½
Edit this entry  
11
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★
Edit this entry  
07
Evil Under the Sun

Evil Under the Sun

1982
×
★★★
Edit this entry  
07
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Sea of Grass

The Sea of Grass

1947
×
★★½
Edit this entry  
05
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
David Copperfield

David Copperfield

1935
×
★★★
Edit this entry  
02
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
29
American Splendor

American Splendor

2003
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Living Out Loud

Living Out Loud

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Superman

Superman

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Roger & Me

Roger & Me

1989
×
★★½
Edit this entry  
19
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★★
Edit this entry  
12
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Edit this entry  
30
Crisis: Behind a Presidential Commitment

Crisis: Behind a Presidential Commitment

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Witches

The Witches

1990
×
★★★½
Edit this entry  
30
Primary

Primary

1960
×
★★★
Edit this entry  
30
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rush Hour 3

Rush Hour 3

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★½
Edit this entry  
29
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bordello of Blood

Bordello of Blood

1996
×
★★½
Edit this entry  
27
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Replacements

The Replacements

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Fountainhead

The Fountainhead

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
11
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★½
Edit this entry  
01
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Edit this entry  
27
South Park: Imaginationland

South Park: Imaginationland

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★½
Edit this entry  
18
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★★
Edit this entry  
17
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★
Edit this entry