• tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • Finch

    ★★★½

  • No Time to Die

    ★★

  • Schumacher

    ★★★★

  • The Last Duel

    ★★★★½

  • Last Night in Soho

    ★★

  • Dune

    ★★★★½

  • Malignant

    ★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • The Green Knight

    ★★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Black Widow

    ★★½

  • The Tomorrow War

    ★★

  • No Sudden Move

    ★★★

  • Luca

    ★★★★

  • Loki

    ★★★

  • Breaking Boundaries: The Science of Our Planet

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • Oxygen

    ★★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • Stowaway

    ★★★

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★

  • Nobody

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★

  • The Map of Tiny Perfect Things

    ★★★

  • Space Sweepers

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • WandaVision

  • Pretend It's a City

    ★★★★

  • Death to 2020

    ★★

  • News of the World

    ★★★

  • Tripping with Nils Frahm

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Mank

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Love and Monsters

    ★★★½

  • I'm Your Woman

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★½

  • I Care a Lot

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • Night in Paradise

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★

  • Archive

    ★★

  • Josep

    ★★★★½

  • Greyhound

    ★★★

  • Accidental Luxuriance of the Translucent Watery Rebus

    ★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • I May Destroy You

    ★★★★½

  • The Eddy

    ★★★★

  • A Life of Speed: The Juan Manuel Fangio Story

    ★★★

  • My Octopus Teacher

    ★★★★

  • Black Holes: The Edge of All We Know

    ★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • Mulan

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Digger

    ★★★★

  • Mogul Mowgli

    ★★★★

  • Onward

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★★★

  • Farewell Amor

    ★★★★

  • His House

    ★★★

  • Happy Old Year

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★