Sort by

Matheson has logged 137 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Creepshow Holiday Special

A Creepshow Holiday Special

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
25
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Following

Following

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
In Absentia

In Absentia

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Void

The Void

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lost River

Lost River

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shed

The Shed

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Scare Package

Scare Package

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry