Sort by

Matheson has logged 40 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Edit this entry  
29
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Void

The Void

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lost River

Lost River

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shed

The Shed

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Scare Package

Scare Package

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Angst

Angst

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Street Trash

Street Trash

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cigarette Burns

Cigarette Burns

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Head Hunter

The Head Hunter

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry