Sort by

Matheson has logged 212 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Edit this entry  
14
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
07
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
07
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
03
OPAL

OPAL

2020
×
Edit this entry  
02
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
26
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
23
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bolt Driver

Bolt Driver

2021
×
Edit this entry  
15
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★½
Edit this entry  
13
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
Edit this entry