2017

Matheus Fiore Matheus Fiore’s year in review

Matheus’s highest rated films

  • Marjorie Prime

    ★★★★★

  • A Short Film About Love

    ★★★★★

  • 8½

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Hour of the Wolf

    ★★★★★

  • Claire's Camera

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Scenes from a Marriage

    ★★★★★

  • Fanny & Alexander

    ★★★★★

  • The Conformist

    ★★★★★

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • The Untouchables

    ★★★★★

  • Lady Macbeth

    ★★★★★

  • The Hand

    ★★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 402 Films watched
  • 33.5 Average per month
  • 7.7 Average per week

Milestones

First Film

The Graduate

Jan 1

Most Watched

Star Wars: The Last Jedi

4 times

My Life as a Zucchini

4 times

Marjorie Prime

3 times

Last Film

Talking Heads

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
240 films
Thriller
79 films
Comedy
77 films
Action
70 films
Sci Fi
63 films
Adventure
52 films
Romance
48 films
Crime
48 films
Fantasy
47 films
Mystery
38 films
USA
248 films
UK
51 films
France
47 films
Brazil
26 films
Canada
22 films
Sweden
18 films
Germany
17 films
Italy
15 films
South Korea
14 films
Spain
10 films
English
307 films
French
44 films
Portuguese
30 films
German
26 films
Spanish
26 films
Italian
21 films
Swedish
20 films
Japanese
17 films
Korean
15 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 27 Added 69

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Matheus’s most liked review

The Shape of Water

★★★★

A Forma da Água é a subversão dos contos de fada. Se o normal em uma história de amor entre uma fera e um humano é que o grande mote é a busca pelo elemento que transformará a aparência da fera, em A Forma da Água, Elisa aceita a criatura…

More reviews

Matheus’s most liked list

Lançamentos 2017

Registro de filmes vistos que tenham sido lançados no Brasil em 2017. Do melhor ao pior.
List of movies that has been released in Brazilian circuit only in 2017. From best to worst.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Internet - O Filme
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Unconquered

Films watched in 2017

  • Talking Heads
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars Rebels: Steps Into Shadow
  • Star Wars Rebels: The Siege of Lothal
  • Star Wars Rebels: Spark of Rebellion
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Wonder
  • Bright
  • Star Wars: The Last Jedi
  • A Taxi Driver
  • Under an Arctic Sky
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Speed Dating
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Right Now, Wrong Then
  • On the Beach at Night Alone
  • The Day After
  • Marjorie Prime
  • Lucky
  • Wonder
  • A Short Film About Love
  • 8½
  • Marjorie Prime
  • The Villainess
  • Jigsaw
  • Murder on the Orient Express
  • Murder on the Orient Express
  • 6 Days
  • Nobody's Watching
  • Marjorie Prime
  • The Killer
  • Fla x Flu - 40 Minutos Antes do Nada
  • The Unconquered
  • Justice League
  • Loveless
  • Gosto se Discute
  • Titanic
  • Big Fish
  • A Short Film About Killing
  • Mulholland Drive
  • To Rome with Love
  • The Mountain Between Us
  • Vazante
  • Alien: Covenant Prologue - Last Supper
  • Alien: Covenant Prologue - Meet Walter
  • Hour of the Wolf
  • Faces Places
  • Year of the Scab
  • 1922
  • Good Time
  • Aftermath
  • Hour of the Wolf
  • The Big Sick
  • Thor: Ragnarok
  • The Babysitter
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • The Disaster Artist
  • Le Clitoris
  • Wonder Wheel
  • The Room
  • Last Flag Flying
  • Bad Influence
  • Motorrad
  • Menashe
  • Severina
  • Blade Runner 2049
  • BPM (Beats per Minute)
  • The Ciambra
  • The Florida Project
  • Logan Lucky
  • Claire's Camera
  • Novitiate
  • Wind River
  • Call Me by Your Name
  • The Shape of Water
  • Blade Runner 2049
  • Gabriel and the Mountain
  • Spider-Man 3
  • Battle of the Sexes
  • Jerry Before Seinfeld
  • Gunfight at the O.K. Corral
  • Run of the Arrow
  • Black Out 2022
  • 2036: Nexus Dawn
  • 2048: Nowhere to Run
  • Detroit
  • The Garden of Afflictions
  • mother!
  • The Conformist
  • The Conformist
  • A Ghost Story
  • A Ghost Story
  • Tommy
  • Kingsman: The Golden Circle
  • Kingsman: The Secret Service
  • mother!
  • It
  • Transformers: The Last Knight
  • The Show
  • Requiem for the American Dream
  • Senna
  • A Fantastic Woman
  • The Garden of Afflictions
  • Little Evil
  • Steve Jobs: Billion Dollar Hippy
  • Banking on Bitcoin
  • The Untouchables
  • Noah
  • Jaws
  • The Wrestler
  • Eraserhead
  • Get Smart
  • It
  • The Fountain
  • Just Like Our Parents
  • Hands of Bresson
  • Columbus
  • Federal Police - No One is Above the Law
  • Sicilian Ghost Story
  • The Fate of the Furious
  • Collateral Beauty
  • Death Note
  • Hi Stranger
  • Pray for Rain
  • Atomic Blonde
  • Baywatch
  • Killing Ground
  • The Dark Tower
  • Elon Doesn't Believe in Death
  • Bingo: The King of the Mornings
  • Lady Macbeth
  • What Happened to Monday
  • Raw
  • Meat Love
  • Dimensions of Dialogue
  • Food
  • The Hand
  • Darkness, Light, Darkness
  • Naked
  • The Glass Castle
  • Bicycle Thieves
  • The Last Wagon
  • The Wall
  • James White
  • Message from the King
  • Apache
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • In a Heartbeat
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Battleship Potemkin
  • A_ética
  • Pickpocket
  • The Beguiled
  • The Beguiled
  • War for the Planet of the Apes
  • Dunkirk
  • My Life as a Zucchini
  • The Movie of My Life
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Filme Demência
  • Fifty Shades Darker
  • The Happiest Day in the Life of Olli Mäki
  • The Invisible Guest
  • Firebase
  • Zygote
  • Violence and Flesh
  • Paixão na Praia
  • Shaun of the Dead
  • Baby Driver
  • Baby Driver
  • Song to Song
  • Cars 3
  • Lou
  • Song to Song
  • In Bruges
  • Cars 2
  • Rebecca
  • Deep Web
  • Roger Waters: The Wall
  • Shadow of a Doubt
  • Life Itself
  • The Social Network
  • Room 237
  • Kedi
  • The Gunfighter
  • Mortal Kombat: Rebirth
  • Mortal Kombat
  • Cold Tropics
  • Cop Car
  • Kuleshov Effect
  • The Kiss in the Tunnel
  • Let Me Dream Again
  • The Sick Kitten
  • Camera
  • Serene Velocity
  • The Bad Batch
  • Whiplash
  • Un Chien Andalou
  • Lemon
  • Tables Turned on the Gardener
  • The Arrival of a Train at La Ciotat
  • Internet - O Filme
  • Scott Pilgrim vs. the World

See all 402

Highly rated films Matheus missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Paddington 2
  • Saturation
  • Newsies: The Broadway Musical
  • LA 92
  • One Cut of the Dead
  • Hasan Minhaj: Homecoming King

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more