2018

Matheus Fiore Matheus Fiore’s year to date

Matheus’s highest rated films

  • Roma

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★★

  • Touch of Evil

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • Bisbee '17

    ★★★★★

  • Hotel by the River

    ★★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★★

  • Hard Eight

    ★★★★★

  • Straw Dogs

    ★★★★★

  • Blindspotting

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Talking Heads

    ★★★★★

  • Orchestra Rehearsal

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 351 Films watched
  • 29.2 Average per month
  • 6.9 Average per week

Milestones

First Film

Diary of a Lost Girl

Jan 1

Most Watched

Roma

twice

BlacKkKlansman

twice

Solo: A Star Wars Story

twice

Last Film

Roma

Dec 15

Genres, Countries & Languages

Drama
154 films
Thriller
82 films
Action
70 films
Comedy
60 films
Adventure
59 films
Sci Fi
47 films
Crime
39 films
Mystery
32 films
Documentary
32 films
Fantasy
30 films
USA
213 films
UK
46 films
Brazil
37 films
France
32 films
Germany
17 films
Canada
9 films
Italy
8 films
China
8 films
Japan
7 films
Czechia
6 films
English
253 films
Portuguese
59 films
French
38 films
Spanish
32 films
German
15 films
Russian
8 films
Italian
7 films
Chinese
7 films
Japanese
7 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 15 Added 64

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Matheus’s most liked review

The Florida Project

★★★★★

A Disney dos marginalizados. A crítica social foda que funciona sem lacração forçada. Tão grandioso quanto simples, Projeto Flórida é um dos mais sensíveis e duros retratos do fracasso da América feitos neste século.

Um filme que rejeita o fantástico e o metafórico o máximo que pode, já que sua realidade é suficientemente dura.

More reviews

Matheus’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Nothing to Lose
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Z.A.N.

Films watched in 2018

  • Roma
  • Roma
  • The Possibility of Hope
  • Children of Men
  • Honkytonk Man
  • Aquaman
  • BlacKkKlansman
  • Mowgli: Legend of the Jungle
  • Play Misty for Me
  • Y Tu Mamá También
  • The Outlaw Josey Wales
  • The Hate U Give
  • Hard Paint
  • O Beijo no Asfalto
  • Happy as Lazzaro
  • From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances
  • Seashore
  • The Lady from Shanghai
  • Os Exterminadores do Além Contra a Loira do Banheiro
  • The Stranger
  • The Christmas Chronicles
  • Antes do Lembrar
  • Solo: A Star Wars Story
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • Sultry
  • Z.A.N.
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Touch of Evil
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Cam
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Shoplifters
  • Amanda
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Vox Lux
  • At Eternity's Gate
  • Grass
  • Bisbee '17
  • The Nightshifter
  • Hotel by the River
  • Ash Is Purest White
  • The Waldheim Waltz
  • Torre Das Donzelas
  • If Beale Street Could Talk
  • Non-Fiction
  • The Front Runner
  • Leave No Trace
  • The Image Book
  • Destroyer
  • Obscuro Barroco
  • Miriam Lies
  • BlacKkKlansman
  • Widows
  • Diamantino
  • Demonlover
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Bohemian Rhapsody
  • Hard Eight
  • Crazy Rich Asians
  • Straw Dogs
  • The Goonies
  • Halloween
  • Chacrinha: O Velho Guerreiro
  • Arquitetos do Poder
  • The Serpent's Egg
  • Nise: The Heart of Madness
  • Fascism Inc.
  • Pink Floyd: The Wall
  • Blindspotting
  • Intermissions
  • Halloween
  • One Day
  • A Star Is Born
  • A Star Is Born
  • First Man
  • Venom
  • Spider-Man 3
  • A Star Is Born
  • Hold the Dark
  • Blindspotting
  • A Star Is Born
  • Papillon
  • Papillon
  • Talking Heads
  • Quincy
  • Sierra Burgess Is a Loser
  • Orchestra Rehearsal
  • The Mindscape of Alan Moore
  • Viagem e Descrição do Rio Guanabara Por Ocasião da França Antártica
  • Searching
  • The Predator
  • Predators
  • Predator 2
  • Predator
  • Ferris Bueller's Day Off
  • Dunkirk
  • First Reformed
  • The Nun
  • Wicker Basket
  • Road
  • Cages
  • The Hand
  • Rust
  • Hotel Artemis
  • The Heiresses
  • Loveling
  • Suspiria
  • The Spy Who Dumped Me
  • The Night I Swam
  • Simon of the Desert
  • Forever Chape
  • You Were Never Really Here
  • The Equalizer 2
  • The Equalizer
  • The Meg
  • Friendly Beast
  • Custody
  • They Live
  • Sherlock, Jr.
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Serene Velocity
  • Isle of Dogs
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • The Rare Event
  • Confidente
  • Esses Dias de Claridade
  • Sleep Has Her House
  • Spring Equinox
  • World Without End (No Reported Incidents)
  • Seaworld
  • Cacaya
  • Solon
  • Buraco Negro
  • Fluxorama
  • Pachinko
  • Pachinko
  • Don’t Talk To Me About New Beginnings
  • Inside
  • Wishful Thinking
  • Ruins Rider
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • A Room
  • 1048 Lunes
  • Wind Shaped Rocks
  • Catalogue
  • Vortex
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible II
  • Mission: Impossible
  • Bergman: A Year in a Life
  • Skyscraper
  • The Battle of Midway
  • The Search for Life in Space
  • Universo Preto Paralelo
  • Férias Para Sempre
  • Bao
  • Incredibles 2
  • Ant-Man and the Wasp
  • Sicario
  • Disobedience
  • Hereditary
  • Copa União
  • 13th
  • Ocean's Eight
  • Good Manners
  • Double Lover
  • Jurassic World
  • Jurassic Park
  • Tully
  • Thoroughbreds
  • Em um Mundo Interior
  • Baronesa
  • Three Shots, Nine Shots
  • Plane Crazy
  • Gertie the Dinosaur
  • After Death
  • The Horse that Bolted
  • Workers Leaving the Lumière Factory
  • Sandow
  • Annabelle Serpentine Dance
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Perfect Human
  • Suspense
  • Life of an American Fireman
  • Cargo
  • The House with Closed Shutters
  • Picnic on the Grass
  • A Bum Deal
  • Fahrenheit 451
  • Veja Bem
  • Golem
  • Esta Não É A Sua Vida
  • Nem Verdade Nem Mentira
  • Pitanga
  • Umberto D.
  • Solo: A Star Wars Story
  • Revenge
  • Deadpool 2

See all 351

Highly rated films Matheus missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Minding the Gap
  • The Favourite
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • They Shall Not Grow Old
  • Eighth Grade

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more