Sort by

Matheus has logged 80 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Baggio: The Divine Ponytail

Baggio: The Divine Ponytail

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Postcard Killings

The Postcard Killings

2020
×
★½
Edit this entry  
31
Come Away

Come Away

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
August Winds

August Winds

2014
×
★★
Edit this entry  
27
The Blue Flower of Novalis

The Blue Flower of Novalis

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Driven

Driven

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blue Miracle

Blue Miracle

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Framing John DeLorean

Framing John DeLorean

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
City of Lies

City of Lies

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nail Bomber: Manhunt

Nail Bomber: Manhunt

2021
×
★★½
Edit this entry  
25
Cinema Morocco

Cinema Morocco

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Alice and the Mayor

Alice and the Mayor

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Infidel

Infidel

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Me Sinto Bem com Você

Me Sinto Bem com Você

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Ice

The Last Ice

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
P!NK: All I Know So Far

P!NK: All I Know So Far

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Olla

Olla

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Nalu on the Border

Nalu on the Border

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Edit this entry  
23
Monster

Monster

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
Creating an Army of the Dead

Creating an Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: The Drowned Giant

Love, Death & Robots: The Drowned Giant

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: Life Hutch

Love, Death & Robots: Life Hutch

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Werewolf

Werewolf

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Sambalanço - A Bossa Que Dança

Sambalanço - A Bossa Que Dança

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Morgan

Morgan

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Boat Rower Girl

Boat Rower Girl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love, Death & Robots: Snow in the Desert

Love, Death & Robots: Snow in the Desert

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Loop

Loop

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Am All Girls

I Am All Girls

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sister of the Groom

Sister of the Groom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
An Affair to Die For

An Affair to Die For

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Other Lamb

The Other Lamb

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Amigas de Sorte

Amigas de Sorte

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry