Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Are We There Yet?

Are We There Yet?

2005
×
★★★
Edit this entry  
07
Fat City

Fat City

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mongol: The Rise of Genghis Khan

Mongol: The Rise of Genghis Khan

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★★
Edit this entry  
23
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★½
Edit this entry  
22
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★★
Edit this entry  
16
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Four Days in September

Four Days in September

1997
×
★★★½
Edit this entry  
11
Stage Fright

Stage Fright

1950
×
★★★★
Edit this entry  
10
Over the Hedge

Over the Hedge

2006
×
★★★½
Edit this entry  
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★★★½
Edit this entry  
24
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Paradine Case

The Paradine Case

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chico - Brazilian Artist

Chico - Brazilian Artist

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bon Voyage

Bon Voyage

1944
×
★★★
Edit this entry  
19
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jamaica Inn

Jamaica Inn

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Edit this entry  
12
Rich and Strange

Rich and Strange

1931
×
★★★
Edit this entry  
12
The Scorpion King 4: Quest for Power

The Scorpion King 4: Quest for Power

2015
×
★½
Edit this entry  
11
Les Cabinets de physique au XVIIIe siècle

Les Cabinets de physique au XVIIIe siècle

1964
×
Edit this entry  
11
The Manxman

The Manxman

1929
×
★★★
Edit this entry  
11
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
Away from Her

Away from Her

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Read the review Edit this entry  
08
Lumière and Company

Lumière and Company

1995
×
Edit this entry  
08
Champagne

Champagne

1928
×
★★
Edit this entry  
07
The Farmer's Wife

The Farmer's Wife

1928
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Ring

The Ring

1927
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Ring

The Ring

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Easy Virtue

Easy Virtue

1928
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Downhill

Downhill

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★
Edit this entry  
24
Two Solutions for One Problem

Two Solutions for One Problem

1975
×
★★★
Edit this entry  
24
The Breaktime

The Breaktime

1972
×
★★★
Edit this entry  
23
Injustice

Injustice

2021
×
Edit this entry