RSS feed for Matheus
  • Da 5 Bloods

    ★★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Airplane Mode

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★½

  • Charlie's Angels

    ★★½

  • Klaus

    ★★★½

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Endings, Beginnings

    ★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Hustlers

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Judy

    ★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • The Lion King

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Annabelle Comes Home

    ★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Bacurau

    ★★★★½

  • Aladdin

    ★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • The Perfect Date

    ★★½

  • After

    ★★★

  • Us

    ★★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Honeyland

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★

  • The Edge of Democracy

    ★★★★

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★★

  • Dumplin'

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Aquaman

    ★★★½

  • The Princess Switch

    ★★★

  • Mary Queen of Scots

    ★★★

  • Bird Box

    ★★★

  • Venom

    ★★

  • Maniac

    ★★★★½

  • The Perfection

    ★★½

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • The Hate U Give

    ★★★½

  • Sierra Burgess Is a Loser

    ★★½

  • The Nun

    ★½

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • A Simple Favor

    ★★★★

  • First Man

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★½

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★½

  • Ocean's Eight

    ★★★

  • Adrift

    ★★½

  • Burning

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • The Kissing Booth

    ★★★

  • Cold War

    ★★★★½

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★

  • Deadpool 2

    ★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½