RSS feed for Mathias
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Argo

Argo

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Paterson

Paterson

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Home

Home

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Prince

Prince

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Brick

Brick

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Black

Black

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Cheat

Cheat

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Birdman

Birdman

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
14
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Gravity

Gravity

2013
×
½
Edit this entry  
01
Elysium

Elysium

2013
×
★★½
Edit this entry  
01
Filth

Filth

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
12
13

13

2010
×
★★★½
Edit this entry  
16
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★★
Edit this entry  
05
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Buried

Buried

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★½
Edit this entry  
22
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Shuffle

Shuffle

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Watch

The Watch

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
26
God Bless America

God Bless America

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★
Edit this entry  
30
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
Brave

Brave

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Road Trip

Road Trip

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
Collateral

Collateral

2004
×
½
Edit this entry  
25
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Edit this entry