Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Oyuki the Virgin

Oyuki the Virgin

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sky High

Sky High

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Twins in Paradise

Twins in Paradise

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rise of the Footsoldier

Rise of the Footsoldier

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vinland Saga

Vinland Saga

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
New York 1911

New York 1911

1911
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Django

Django

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Amistad

Amistad

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Smurfs

The Smurfs

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ryan's Daughter

Ryan's Daughter

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Betty Tells Her Story

Betty Tells Her Story

1972
×
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Dumbest Boy Alive

The Dumbest Boy Alive

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The History of the Seattle Mariners

The History of the Seattle Mariners

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Best Friend's Birthday

My Best Friend's Birthday

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Playing Cards

Playing Cards

1896
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Negotiator

The Negotiator

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Kid

The Kid

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Charm of Love

The Charm of Love

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jaws 3-D

Jaws 3-D

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Across Canada with Lars Monsen

Across Canada with Lars Monsen

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Traffic

Traffic

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry