Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★½
Edit this entry  
02
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★½
Edit this entry  
26
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Edit this entry  
26
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★
Edit this entry  
25
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Shame

Shame

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Mr. Nobody

Mr. Nobody

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
13
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Vicky Cristina Barcelona

Vicky Cristina Barcelona

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
23
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Widows

Widows

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
I Know This Much Is True

I Know This Much Is True

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★½
Edit this entry  
07
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Locke

Locke

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Queda

Queda

2020
×
Edit this entry  
12
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry