RSS feed for Matías
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dot 2 Dot

Dot 2 Dot

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Last Screening

Last Screening

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Murder Me, Monster

Murder Me, Monster

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bully

Bully

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Death and Life of Marsha P. Johnson

The Death and Life of Marsha P. Johnson

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Twelve-Year Night

A Twelve-Year Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Artist

The Artist

2008
×
★★★½
Edit this entry  
01
XXY

XXY

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★½
Edit this entry  
29
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Castle

The Castle

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elena

Elena

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Two Shots Fired

Two Shots Fired

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Magic Gloves

The Magic Gloves

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
2046

2046

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Silvia Prieto

Silvia Prieto

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Heroic Losers

Heroic Losers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monster

Monster

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
El Bonaerense

El Bonaerense

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Bread and Roses

Bread and Roses

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
Consuming Spirits

Consuming Spirits

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry