RSS feed for Matías

Matías has watched 35 war films.

  • 1917

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • They Shall Not Grow Old

  • To the Ends of the World

    ★★★★

  • Cold War

    ★★★★½

  • The Breadwinner

    ★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★½

  • Beasts of No Nation

    ★★★★½

  • Tangerines

    ★★★★

  • The Wind Rises

    ★★★½

  • The Patience Stone

    ★★★★

  • Zombie Dawn

    ★★½

  • Incendies

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • The Hurt Locker

    ★★

  • Tropic Thunder

  • Pan's Labyrinth

    ★★★½

  • Jarhead

    ★★★

  • Kingdom of Heaven

    ★★★

  • The Pianist

    ★★★½

  • Schindler's List

    ★★★½

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★½

  • Barry Lyndon

    ★★★½

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★½

  • Patton

    ★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★½

  • Ivan's Childhood

    ★★★★

  • Kapo

    ★★★★

  • A Man Escaped

    ★★★★½

  • Night and Fog

    ★★★★½

  • The General

    ★★★★

  • The Birth of a Nation

    ★★