Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★★½
Edit this entry  
15
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★★
Edit this entry  
14
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
Possum

Possum

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Grease 2

Grease 2

1982
×
★★
Edit this entry  
08
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
07
Darkman

Darkman

1990
×
★★★★
Edit this entry  
07
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Rock

The Rock

1996
×
★★★½
Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Edit this entry  
01
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Highlander

Highlander

1986
×
★★★★
Edit this entry  
24
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★
Edit this entry  
24
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Edit this entry  
20
Shrooms

Shrooms

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★
Edit this entry  
17
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
American Rickshaw

American Rickshaw

1989
×
★★
Edit this entry  
10
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★½
Edit this entry  
08
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
Morbius

Morbius

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Wild Wild West

Wild Wild West

1999
×
★★½
Edit this entry