Sort by

Matt has logged 162 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Operation Mincemeat

Operation Mincemeat

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
25
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Firm

The Firm

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★
Edit this entry  
19
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Dog

Dog

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Exit to Eden

Exit to Eden

1994
×
★½
Edit this entry  
18
Dungeons & Dragons

Dungeons & Dragons

2000
×
★½
Edit this entry  
16
Holes

Holes

2003
×
★★★
Edit this entry  
12
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★
Edit this entry  
12
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★
Edit this entry  
12
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★
Edit this entry  
11
Studio 666

Studio 666

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moonfall

Moonfall

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★½
Edit this entry  
11
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
Theodore Rex

Theodore Rex

1995
×
★½
Edit this entry  
06
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Star Trek II: The Wrath of Khan

Star Trek II: The Wrath of Khan

1982
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★
Edit this entry  
21
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Edit this entry  
20
Willow

Willow

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★★½
Edit this entry  
15
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Edit this entry  
14
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★★
Edit this entry  
14
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
Possum

Possum

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Grease 2

Grease 2

1982
×
★★
Edit this entry  
08
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry