• The Bob's Burgers Movie

    ★★★★

  • Top Gun: Maverick

    ★★★★★

  • Death to 2021

  • Don't Look Up

  • West Side Story

    ★★★★

  • Encanto

    ★★★★★

  • Squid Game

    ★★★★½

  • Pray Away

    ★★★½

  • Silenced: The Hidden Story of Disabled Britain

    ★★★★★

  • The Queen's Gambit

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★★½

  • Hannah Gadsby: Douglas

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★★★½

  • Disclosure

    ★★★★★

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★★

  • Fortune Feimster: Sweet & Salty

    ★★★★

  • Jenny Slate: Stage Fright

    ★★★½

  • Steven Universe: The Movie

    ★★★★★

  • Hair Love

    ★★★★★

  • Straight Up

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Aladdin

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★★

  • Ocean's Eight

  • Tig Notaro: Happy To Be Here

    ★★★

  • Bao

  • Happy Birthday, Marsha!

    ★★★★½

  • Love, Simon

  • Wonder

  • Coco

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Death and Life of Marsha P. Johnson

    ★★★★

  • Hairspray Live!

    ★★★★

  • Lion

  • Moonlight

    ★★★★½

  • The Gay and Wondrous Life of Caleb Gallo

    ★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Tangerine

    ★★★★

  • Over the Garden Wall

    ★★★★★

  • Pride

    ★★★★

  • Premature

    ★★★★½

  • The Lego Movie

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★★★

  • Frozen

    ★★★★½

  • After the Dark

    ★★★

  • Despicable Me 2

  • The Arrested Development Documentary Project

    ★★

  • Les Misérables

  • The Perks of Being a Wallflower

  • The Muppets

    ★★★★½

  • Tangled

  • Megamind

  • Despicable Me

    ★★★★★

  • Tooth Fairy

  • Avatar

  • Up

  • Coraline

  • Meet Dave

  • Mamma Mia!

    ★★★★★

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ★★

  • Juno

  • Hairspray

    ★★★★★

  • Little Man

    ½

  • The Devil Wears Prada

  • High School Musical

  • The Squid and the Whale

    ★★★★

  • Around the World in 80 Days

  • Mean Girls

    ★★★★★