RSS feed for Matthew Wolfstein
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Clash by Night

Clash by Night

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Queen of Outer Space

Queen of Outer Space

1958
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Animal Farm

Animal Farm

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Trapped

Trapped

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Witches

The Witches

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Zombillenium

Zombillenium

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Girl from 10th Avenue

The Girl from 10th Avenue

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chances

Chances

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ever in My Heart

Ever in My Heart

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Morning Glory

Morning Glory

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Legend of Hell House

The Legend of Hell House

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hamburger Hill

Hamburger Hill

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Aliens vs Predator: Requiem

Aliens vs Predator: Requiem

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
29
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Harder They Fall

The Harder They Fall

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry