Matt has logged 12 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry