Matt has written 84 reviews for films during 2020.

  • Soul

    Soul

    ★★★★½

    Could it be that i actually found an anticipated movie of mine from this year that wasn’t a disappointment?

    Goes to show you how immaculate Pixar is... for the most part.

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★

    Despite some decent performances and a good musical score from Hans Zimmer (albeit one of his more weaker ones), Wonder Woman 1984 is still another film to add to the long list of disappointments to come from this terrible year. It falls completely short compared to the first one when it comes to its storytelling, writing, and action scenes. All of these particular qualities feel like they were pulling off the bare minimum and come off as lazy and not…

  • Watership Down

    Watership Down

    ★★★★★

    Just barely surpasses Fantasia as my favorite animated film ever. What a breathtaking piece of storytelling!

    Edit 02/22/2020: Now my 2nd favorite animated film.

  • Ma Rainey's Black Bottom

    Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

    Once again, RIP Chadwick Boseman. You were a legendary actor and this was definitely one of your best performances.

    Now if only it was a used in a movie that was not as painfully average as this

  • Mickey's Once Upon a Christmas

    Mickey's Once Upon a Christmas

    ★★★★

    I remember watching this multiple times on VHS as a kid and adoring it. Now that i’m a young adult, how do my feelings on this Christmas special hold up? Well, i’m happy to sat that this special still holds up 21 years later. It perfectly captures the heart, soul, and spirit of the holiday through its emotional storytelling and visuals, while also adding dashes of goofy (no pun intended), but also irresistibly charming, humor to it as well. Sure does feel good to go down memory lane during this particular time of the year 😊❤️

  • Persona

    Persona

    ★★★★

    Look folks, i want to love this film like all of you do. Plus, i think this is still a really good film that showcases Ingmar Bergman’s talents as a filmmaker. But in all honesty, i can’t really call this his masterpiece like everyone else does. This is due to these 2 main issues:

    1. The Pacing. This is one of those cases where i think the film could’ve benefited from having a slower pace, thus allowing for more time…

  • Cinema Paradiso

    Cinema Paradiso

    ★★★★★

    I’m literally at a loss of words. This film is a must-watch for those who are infatuated over cinema and storytelling in general.

    That ending had me sobbing 😭

  • Feels Good Man

    Feels Good Man

    ★★★★½

    A well-constructed documentary that also serves as brilliant social commentary on Internet culture (particularly their dark side) and how people will go as far as they can to use anything for their own personal needs, even to the point where it causes an impact on every-day life. However, it also showcases the power of creativity, the benefits that can come from it, and how people can be willing to go as far as they can to rid the bad reputation of what they create in order to showcase its true colors. Really hope more people give this documentary a shot.

  • Ratatoing

    Ratatoing

    Had to bump up my rating a bit due to ironic enjoyment. Add this to the list of guilty pleasures of mine.

    Also...










    P R E C I S E L Y

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★½

    My pick for the best film of 2020. Not a single other film that comes out this year will top it. Provides such a powerful story that delivers excellent performances, strong writing and directing, the best sound design of the year, and a message about change that i think is important for everyone to be aware of. Definitely looking forward to revisiting this film every now and then.

  • Mank

    Mank

    ★★★★

    Mr. Monke-wicz

    👁👄👁

  • Citizen Kane

    Citizen Kane

    ★★★★★

    Despite liking this film when i first saw it, it definitely fares better now that i’m older. Truly a grandaddy in the realm of filmmaking, and i’m even more excited to watch Mank on Netflix tomorrow.