Matt has written 10 reviews for films rated ★★★½ .

  • Cruella

    Cruella

    ★★★½

    Cruella serves as one of the more subversive Disney reboots that has come out in recent memory. Even if it tends to borrow plot elements from other films, they feel decently executed enough to a point where the film treats itself like its own thing. Along with decent enough writing, there is a solid amount of entertainment value due to the film’s energetic directing, good humor, and strong performances, particularly from Emma Stone & Emma Thompson. Stone, in particular, makes the…

  • Army of the Dead

    Army of the Dead

    ★★★½

    Was surprised by how much i liked Army Of The Dead. Good practical effects/action scenes, decent storytelling, and a great soundtrack along with solid humor. Not perfect by any means (ex. the pacing), but i was completely satisfied with it.

    2021 is pretty much the year where Zack Snyder has finally redeemed himself.

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★½

    This might come as a shock to you guys but I don’t have as many thoughts about this as i thought i would. All i can say it was pretty... good... ish??? Definitely an improvement over Joss Whedon’s version, that’s for sure. I have it at an 8/10 for now, but could lower it to a 7/10 if i give it more thought (also a potential review if i’m up to it).

  • A Hard Day's Night

    A Hard Day's Night

    ★★★½

    One of the most delightful films i’ve seen in God knows how long. Such a damn good time. Rating could go up on a rewatch tbh

  • Mank

    Mank

    ★★★½

    Mr. Monke-wicz

    👁👄👁

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

    What can i say? Aaron Sorkin can do no wrong! 👏🏻😎👏🏻

    Edit: down from 9 to 6

  • Mandy

    Mandy

    ★★★½

    Seriously, there is no excuse for a horror film like this and the 1977 version of Suspiria to look this beautiful. My God 😍😍😍

    Anyways, good movie.

  • Austin Powers: International Man of Mystery

    Austin Powers: International Man of Mystery

    ★★★½

    Are we just going to forget how hilarious the name Basil Exposition is?

  • Tenet

    Tenet

    ★★★½

    Just so you guys know, this rating can change at ANY time. I literally have no idea what to think of it, but... i guess i... LIKED it???

    Idk... might have to think about it for a little...

  • Sleepy Hollow

    Sleepy Hollow

    ★★★½

    Christopher Walken’s Headless Horseman is my pride and joy