Matt has written 29 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Soul

    Soul

    ★★★★½

    Surprise! Decided to rewatch Soul, a film that not only has stuck with me ever since i first saw, but may be even better than I remember now that i’ve rewatched it.

    This is a film that celebrates the joys of living life and learning that enjoying every minute is your true purpose as a living being. That is such a beautiful message and this film delivers it masterfully through its excellent writing, directing, and storytelling. Not only is the…

  • Judas and the Black Messiah

    Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

    Judas And The Black Messiah left me completely speechless and shook by the time we got to the end credits. This is a powerful film that serves as one of the most haunting portrayals of racial discrimination i have seen on-screen.

    I hope that Shaka King gets more work in the future because he seems like a promising director and writer. His direction and writing make for a film that is filled to the brim in thematic poignancy and emotional/narrative…

  • Saint Maud

    Saint Maud

    ★★★★½

    Saint Maud is a film that is going to stick with me for as long as till kingdom come. It might be in my top 2 of 2021 by the end. This is that rare horror film that not only manages to provide a bone-chilling atmosphere that continuously makes your skin crawl more and more as the film progresses, but is one that offers a lot for the viewer to unravel from a storytelling and thematic perspective.

    The storytelling, directing,…

  • The Personal History of David Copperfield

    The Personal History of David Copperfield

    ★★★★½

    Whereas In The Loop and The Death Of Stalin showcase Armando Ianucchi’s capabilities of being a comedic genius, The Personal History Of David Copperfield manages to present his capabilities of being a great storyteller. Through his writing and directing, he presents a beautifully told story that also serves as a portrait on the life of a man who manages to pull through from his dark past and become a gifted, person who is beloved amongst the many people that he…

  • Minari

    Minari

    ★★★★½

    Minari showcases why A24 is always the best at creating/choosing to release stories that don’t always feature the basics in terms of filmmaking. This is the pure definition of a slice-of-life film that doesn’t exactly follow the traditional structure of a typical Hollywood film. And seeing how i have been an admirer of these types of films/stories for a long time, this was a film that sounded like something right up my alley. Sure enough, it turned out to be…

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★½

    Promising Young Woman is a strong contender for one of the most entertaining films of 2020. Not only is there a fun story that is engaging to follow the whole way through, but it also makes for one that is bold in its execution and explores themes that feel a lot more timely nowadays (particularly with the #MeToo movement).

    I would like to give my compliments to director/writer Emerald Fennell for the approach that she took with the storyline and…

  • Soul

    Soul

    ★★★★½

    Could it be that i actually found an anticipated movie of mine from this year that wasn’t a disappointment?

    Goes to show you how immaculate Pixar is... for the most part.

  • Feels Good Man

    Feels Good Man

    ★★★★½

    A well-constructed documentary that also serves as brilliant social commentary on Internet culture (particularly their dark side) and how people will go as far as they can to use anything for their own personal needs, even to the point where it causes an impact on every-day life. However, it also showcases the power of creativity, the benefits that can come from it, and how people can be willing to go as far as they can to rid the bad reputation of what they create in order to showcase its true colors. Really hope more people give this documentary a shot.

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★½

    My pick for the best film of 2020. Not a single other film that comes out this year will top it. Provides such a powerful story that delivers excellent performances, strong writing and directing, the best sound design of the year, and a message about change that i think is important for everyone to be aware of. Definitely looking forward to revisiting this film every now and then.

    Edit (03/02/2021): not anymore... still great though

  • Touch of Evil

    Touch of Evil

    ★★★★½

    If i were to travel back in time to give Orson Welles an Oscar for Best Supporting Actor for this, i would.

  • The Host

    The Host

    ★★★★½

    Could’ve been a LITTLE bit stronger in the horror department, but i was still pretty damn satisfied by how well-made this film was. Did not expect this to have as much emotional depth as it did though. With this and Mother (which i still need to watch), i feel like Bong Joon-Ho would make for a pretty solid horror film director.

  • The Graduate

    The Graduate

    ★★★★½

    Yet another film that is much better than I remembered it to be. Might also have some of the best editing in a film that i’ve ever seen.

    Also, can we just take a moment to recognize how surprisingly funny this was?