Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Role Models

Role Models

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★½
Edit this entry  
06
Heartbreakers

Heartbreakers

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
06
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★½
Edit this entry  
03
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Edit this entry  
16
The Osterman Weekend

The Osterman Weekend

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Once Upon a Time in China

Once Upon a Time in China

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Girl Can't Help It

The Girl Can't Help It

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boy

Boy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shadows of Suspense

Shadows of Suspense

2006
×
Edit this entry  
14
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hustle

Hustle

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Edit this entry  
10
Morocco

Morocco

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Blue Heaven

My Blue Heaven

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★½
Edit this entry  
04
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
8MM

8MM

1999
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Hustler: The Inside Story

The Hustler: The Inside Story

2002
×
Edit this entry  
29
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fedora

Fedora

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gone in Sixty Seconds

Gone in Sixty Seconds

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry