Matt_Samahl has logged 52 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ruby Bridges

Ruby Bridges

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hoffa

Hoffa

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Be My Cat: A Film for Anne

Be My Cat: A Film for Anne

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Grimsby

Grimsby

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Villains

Villains

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Female Prisoner #701: Scorpion

Female Prisoner #701: Scorpion

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ted 2

Ted 2

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Super Troopers

Super Troopers

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
In Her Shoes

In Her Shoes

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Club Dread

Club Dread

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shadow Conspiracy

Shadow Conspiracy

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Company

Bad Company

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Notorious

Notorious

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Simon Birch

Simon Birch

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kodachrome

Kodachrome

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rock the Kasbah

Rock the Kasbah

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Fracture

Fracture

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
All of Us

All of Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Core

The Core

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ruthless People

Ruthless People

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rust Creek

Rust Creek

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry