Sort by

Matt has logged 1,566 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Self/less

Self/less

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Precious Cargo

Precious Cargo

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big Easy

The Big Easy

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Herbie Goes Bananas

Herbie Goes Bananas

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Passengers

Passengers

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Herbie Goes to Monte Carlo

Herbie Goes to Monte Carlo

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fifty Shades of Black

Fifty Shades of Black

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Up in the World

Up in the World

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Roaring Twenties

The Roaring Twenties

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ben-Hur

Ben-Hur

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
King Kong

King Kong

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Son of Joseph

The Son of Joseph

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
Read the review Edit this entry  
25
High Season

High Season

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Gonks Go Beat

Gonks Go Beat

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Beachcomber

The Beachcomber

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cries in the Night

Cries in the Night

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Money

The Big Money

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mr. No Legs

Mr. No Legs

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Simple Life

A Simple Life

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Notes on Blindness

Notes on Blindness

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
USS Indianapolis: Men of Courage

USS Indianapolis: Men of Courage

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Flight from Vienna

Flight from Vienna

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
La Grande Bouffe

La Grande Bouffe

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Big Night

Big Night

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Lie with Me

Lie with Me

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Cell

Cell

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry