Sort by

Matt has logged 128 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Sweeney

The Sweeney

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cabin Fever

Cabin Fever

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fading Gigolo

Fading Gigolo

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Special Correspondents

Special Correspondents

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
A City Reborn

A City Reborn

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Team Foxcatcher

Team Foxcatcher

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Out 1

Out 1

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gnomeo & Juliet

Gnomeo & Juliet

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Spasmo

Spasmo

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Pete's Dragon

Pete's Dragon

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Flowers of War

The Flowers of War

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beyond a Reasonable Doubt

Beyond a Reasonable Doubt

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bargee

The Bargee

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The High Country

The High Country

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Runner Runner

Runner Runner

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paranoia

Paranoia

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
He Never Died

He Never Died

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Criminal Activities

Criminal Activities

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Chuck Norris vs Communism

Chuck Norris vs Communism

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fall of the Krays

The Fall of the Krays

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Justice League: Gods and Monsters

Justice League: Gods and Monsters

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Loot

Loot

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Single Room Furnished

Single Room Furnished

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Glen and Randa

Glen and Randa

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Face You Deserve

The Face You Deserve

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
City of Angels

City of Angels

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nurse on Wheels

Nurse on Wheels

1963
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Calendar

Calendar

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Hamlet

Hamlet

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aaaaaaaah!

Aaaaaaaah!

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
20
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Grand Central

Grand Central

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry