Sort by

Matt has logged 138 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dreams of a Life

Dreams of a Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Horse Money

Horse Money

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
When the Pie Was Opened

When the Pie Was Opened

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Reign of Fire

Reign of Fire

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crank

Crank

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Versus: The Life and Films of Ken Loach

Versus: The Life and Films of Ken Loach

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Britannia Hospital

Britannia Hospital

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Man on the Eiffel Tower

The Man on the Eiffel Tower

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tracers

Tracers

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Dope

Dope

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Piper

Piper

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
National Lampoon's European Vacation

National Lampoon's European Vacation

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hell Is Sold Out

Hell Is Sold Out

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Death

Black Death

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Casbah

Casbah

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Fat City

Fat City

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
High Tide

High Tide

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Great McGonagall

The Great McGonagall

1975
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Forbidden Empire

Forbidden Empire

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The House on Pine Street

The House on Pine Street

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Paper Planes

Paper Planes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tomorrow at Ten

Tomorrow at Ten

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Millionairess

The Millionairess

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Our Girl Friday

Our Girl Friday

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Detail

The Last Detail

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Breakaway

Breakaway

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beast from Haunted Cave

Beast from Haunted Cave

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Entrapment

Entrapment

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Contact

Contact

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blackwater

Blackwater

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Emanuelle and the Last Cannibals

Emanuelle and the Last Cannibals

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Evolution

Evolution

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Unlocking the Cage

Unlocking the Cage

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry