Highest rated films

  • Get Out

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★½

  • The Big Sick

    ★★★½

  • It Comes at Night

    ★★★½

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Room

    ★★★★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Zodiac

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • Iron Man

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 26 Films watched
  • 2.2 Average per month
  • 0.5 Average per week

Milestones

First Film

Thor: Ragnarok

Nov 2

Last Film

Iron Man

Dec 28

Genres, countries & languages

Action
14 films
Drama
13 films
Adventure
12 films
Sci Fi
10 films
Fantasy
6 films
Mystery
5 films
Thriller
4 films
Crime
3 films
Comedy
3 films
Horror
2 films
USA
26 films
UK
6 films
Germany
1 film
Ireland
1 film
Canada
1 film
Japan
1 film
France
1 film
English
26 films
French
2 films
Spanish
2 films
Urdu
2 films
German
2 films
Japanese
2 films
Vietnamese
1 film
Chinese
1 film
Russian
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 3

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

mattba’s most liked review

Whiplash

Whiplash

★★★★★

Wow. Just wow. Kudos to Damien Chazelle - he creates an atmosphere so heart pounding and captivating inside of a freaking band room. J.K. Simmons giving his all. Might be my favorite film of the last decade.

More reviews

mattba’s most liked list

It
Spider-Man
Napoleon Dynamite

One for the nerds!

Movies of nerds, for nerds.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Moonlight
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.4

Films mattba watched in 2017

  • Iron Man
  • Pacific Rim
  • Dunkirk
  • Room
  • The Disaster Artist
  • Godzilla
  • Fantastic Four
  • Zodiac
  • Kong: Skull Island
  • X-Men: Apocalypse
  • X-Men: Days of Future Past
  • X-Men: First Class
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Martian
  • The Social Network
  • The Amazing Spider-Man 2
  • The Amazing Spider-Man
  • 22 Jump Street
  • Moonlight
  • The Big Sick
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Gone Girl
  • It Comes at Night
  • Get Out
  • The Hateful Eight
  • Thor: Ragnarok

World map

Highly rated films mattba is yet to see

  • National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika
  • National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches
  • Falsettos
  • Adventure Time: Islands
  • Paddington 2
  • Newsies
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • I Dream in Another Language

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more