Highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★★★

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • Coco

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • The Avengers

    ★★★★½

  • Captain America: Civil War

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 163 Films watched
  • 13.6 Average per month
  • 3.1 Average per week

Milestones

First Film

The Incredible Hulk

Jan 3

Most Watched

Avengers: Infinity War

5 times

Black Panther

3 times

12 Angry Men

twice

Tag

twice

Game Night

twice

Last Film

Spider-Man: Into the Spider-Verse

Dec 29

Genres, countries & languages

Action
72 films
Sci Fi
63 films
Adventure
58 films
Drama
54 films
Comedy
48 films
Thriller
31 films
Mystery
22 films
Romance
19 films
Fantasy
18 films
Crime
17 films
USA
159 films
UK
22 films
New Zealand
5 films
Canada
5 films
France
4 films
Mexico
3 films
China
3 films
Australia
2 films
Germany
2 films
Hong Kong
1 film
English
163 films
Spanish
14 films
French
12 films
Russian
12 films
Xhosa
9 films
Japanese
7 films
German
6 films
Swahili
4 films
Cantonese
4 films
Korean
4 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 22 Added 46

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

mattba’s most liked review

Logan

Logan

★★★★½

That lost shot. Hugh Jackman as Wolverine is THE embodiment of the X-Men. Yes, this is what it feels like. 4.5 / 5

More reviews

mattba’s most liked list

The Avengers
Black Panther
Logan

CBM TOP TEN

My 10 favorite comic book-to-movie adaptations.

More lists

Highs and lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Justice League
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Father Figures
Average weighted rating:

2.2

Films mattba watched in 2018

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Venom
  • Outlaw King
  • Unfriended: Dark Web
  • Crazy Rich Asians
  • First Man
  • Vice
  • Rampage
  • Watchmen
  • When We First Met
  • Baywatch
  • Hot Tub Time Machine
  • She's Out of My League
  • Moana
  • The Spectacular Now
  • Love Actually
  • Seven Pounds
  • Coco
  • Searching
  • The Big Short
  • District 9
  • The Hateful Eight
  • Her
  • Ocean's Eleven
  • Love, Simon
  • Beautiful Boy
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Bruce Almighty
  • A Star Is Born
  • Bad Times at the El Royale
  • A Beautiful Mind
  • It Follows
  • Old School
  • I Am Number Four
  • 21 Jump Street
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • 12 Angry Men
  • Tag
  • Father Figures
  • First Reformed
  • Game Night
  • Black Panther
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Avengers: Infinity War
  • The Dictator
  • BlacKkKlansman
  • Office Space
  • Edge of Tomorrow
  • Step Brothers
  • National Treasure: Book of Secrets
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Looper
  • Sicario
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Ready Player One
  • Avengers: Infinity War
  • La La Land
  • Sorry to Bother You
  • Yes Man
  • Fist Fight
  • The First Purge
  • I Love You, Man
  • The Departed
  • Justice League
  • Ant-Man and the Wasp
  • Murder on the Orient Express
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Jurassic World
  • Meet the Robinsons
  • Set It Up
  • Tag
  • Incredibles 2
  • The Disaster Artist
  • The King's Speech
  • Ocean's Eight
  • Hereditary
  • Inception
  • Se7en
  • Blade Runner 2049
  • Blade Runner
  • The Boy
  • Solo: A Star Wars Story
  • Moneyball
  • The 40 Year Old Virgin
  • Deadpool 2
  • You Were Never Really Here
  • The Cabin in the Woods
  • Avengers: Infinity War
  • Avengers: Infinity War
  • Avengers: Infinity War
  • The Avengers
  • Neighbors
  • The Big Sick
  • Blockers
  • Thor: Ragnarok
  • About Time
  • Spider-Man: Homecoming
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • A Quiet Place
  • Ready Player One
  • Doctor Strange
  • Children of Men
  • Game Night
  • Star Trek Beyond
  • Captain America: Civil War
  • Star Trek Into Darkness
  • Star Trek
  • Click
  • Ant-Man
  • The Visit
  • Avengers: Age of Ultron
  • Guardians of the Galaxy
  • Annihilation
  • Moon
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Thor: The Dark World
  • About Time
  • Whiplash
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The House
  • Black Panther
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Black Panther
  • The Ritual
  • Maze Runner: The Death Cure
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Logan
  • Keeping Up with the Joneses
  • Maze Runner: The Scorch Trials
  • Iron Man 3
  • The Maze Runner
  • The Stanford Prison Experiment
  • Alien: Covenant
  • The Cloverfield Paradox
  • The Avengers
  • Prometheus
  • Captain America: The First Avenger
  • This Is the End
  • American Hustle
  • Call Me by Your Name
  • Dallas Buyers Club
  • The Grand Budapest Hotel
  • Thor
  • Manchester by the Sea
  • Wind River
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • National Treasure
  • Primer
  • Arrival
  • The Post
  • Black Mirror: Playtest
  • Iron Man 2
  • Steve Jobs
  • 2001: A Space Odyssey
  • 12 Angry Men
  • The Shape of Water
  • Nocturnal Animals
  • Molly's Game
  • The Incredible Hulk

World map

Highly rated films mattba is yet to see

  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • An Elephant Sitting Still
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Shoplifters
  • Ode to Nothing
  • Dirty Computer

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more