Highest rated films

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★★½

  • Knock Down the House

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • About Time

    ★★★★★

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★½

  • The Avengers

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • The Departed

    ★★★★½

  • The Thing

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 131 Films watched
  • 10.9 Average per month
  • 2.5 Average per week

Milestones

First Film

Coherence

Jan 7

Most Watched

Avengers: Endgame

5 times

Spider-Man: Far From Home

twice

Last Film

The Lighthouse

Dec 30

Genres, countries & languages

Adventure
52 films
Action
50 films
Drama
44 films
Sci Fi
43 films
Comedy
32 films
Thriller
24 films
Fantasy
24 films
Mystery
12 films
Crime
11 films
History
10 films
USA
126 films
UK
25 films
Canada
12 films
Germany
4 films
China
4 films
Brazil
2 films
France
2 films
Italy
1 film
Ireland
1 film
Australia
1 film
English
131 films
French
12 films
Italian
10 films
Russian
9 films
Spanish
8 films
Japanese
8 films
German
8 films
Xhosa
7 films
Chinese
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 21 Added 177

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

mattba’s most liked review

Joker

Joker

★★★

was it good? not really. was squirming in my seat the whole time and nothing was likeable about it at all.

will it go down as great? not sure, but leaning towards probably not. only good really as a study into the descent of madness necessary for Phoenix to transform himself for the role. 6/10

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Shawshank Redemption
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Movie 43
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Mile... Mile & A Half
Average weighted rating:

3.4

Films mattba watched in 2019

  • The Lighthouse
  • Jumanji: The Next Level
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Knock Down the House
  • The Report
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Crazy, Stupid, Love.
  • The Departed
  • Marriage Story
  • Booksmart
  • Enemy
  • Step Brothers
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Watchmen
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Star Wars
  • Call Me by Your Name
  • The Post
  • Joker
  • The Shawshank Redemption
  • Enron: The Smartest Guys in the Room
  • Spider-Man: Far From Home
  • All the President's Men
  • Ad Astra
  • Moneyball
  • Yesterday
  • The Witch
  • Sinister
  • Dark Phoenix
  • The Wolf of Wall Street
  • The Public
  • The Imitation Game
  • John Wick
  • Now You See Me 2
  • Rocketman
  • Now You See Me
  • Bo Burnham: What.
  • Paul Blart: Mall Cop
  • Clash of the Titans
  • Groundhog Day
  • Shazam!
  • The Great Hack
  • Inglourious Basterds
  • Project Almanac
  • Avengers: Endgame
  • The Internship
  • The Lion King
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Hangover
  • Spider-Man: Far From Home
  • Avengers: Endgame
  • The Prestige
  • Mean Girls
  • Spotlight
  • Zodiac
  • Murder Mystery
  • Casablanca
  • Us
  • The Thing
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Do the Right Thing
  • Whiplash
  • Fantastic Four
  • Avengers: Endgame
  • Limitless
  • Zombieland
  • Just Friends
  • Wedding Crashers
  • Escape Room
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Avengers: Endgame
  • Movie 43
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • Thor: Ragnarok
  • Doctor Strange
  • About Time
  • Aquaman
  • Ant-Man and the Wasp
  • Black Panther
  • Spider-Man: Homecoming
  • Captain America: Civil War
  • Ant-Man
  • Avengers: Age of Ultron
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Guardians of the Galaxy
  • Vice
  • Thor: The Dark World
  • Iron Man 3
  • Date Night
  • The Avengers
  • Thor
  • Iron Man 2
  • Iron Man
  • The Edge of Seventeen
  • Captain America: The First Avenger
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Mile... Mile & A Half
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • The Favourite
  • Overlord
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • The Founder
  • Animal House
  • Raiders of the Lost Ark
  • Half Nelson
  • Captain Marvel
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Green Book
  • 12 Years a Slave
  • Spring Breakers
  • Punch-Drunk Love
  • BlacKkKlansman
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Baby Driver
  • Solo: A Star Wars Story
  • Fyre
  • Assassination Nation
  • War of the Worlds
  • Widows
  • Bohemian Rhapsody
  • Bird Box
  • Coherence

World map

Highly rated films mattba is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more