RSS feed for mattbox
  • The Phantom of the Opera

    ★★★★

  • The Miracle Worker

  • La Jetée

    ★★★★★

  • West Side Story

  • Pit and the Pendulum

  • Creature from the Haunted Sea

  • The Curse of the Werewolf

    ★★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

  • 13 Ghosts

  • Jigoku

    ★★★★★

  • The Brides of Dracula

    ★★★★★

  • House of Usher

  • Psycho

    ★★★★★

  • Suddenly, Last Summer

  • Terror Is a Man

    ★★★★★

  • The Tingler

  • North by Northwest

  • Return of the Fly

    ★★★★½

  • The Hound of the Baskervilles

  • House on Haunted Hill

    ★★★★★

  • Night of the Ghouls

  • A Night to Remember

  • The Revenge of Frankenstein

  • Vertigo

  • Dracula

    ★★★★★

  • Touch of Evil

  • Old Yeller

  • Spooky Swabs

  • The Curse of Frankenstein

    ★★★½

  • The Severed Heads

  • Plan 9 from Outer Space

  • The Seventh Seal

  • Assault and Flattery

  • Out to Punch

  • The Man Who Knew Too Much

  • Godzilla, King of the Monsters!

    ★★★★

  • The Creature Walks Among Us

    ★★★★★

  • Popeye for President

  • Forbidden Planet

    ★★★★★

  • A Short Vision

  • Rebel Without a Cause

  • The Trouble with Harry

  • This Island Earth

    ★★★★

  • Bride of the Monster

  • Godzilla Raids Again

    ★★★½

  • Revenge of the Creature

    ★★★★★

  • Gopher Spinach

  • Private Eye Popeye

  • Godzilla

    ★★★★★

  • Suddenly

    ★★★

  • Fright to the Finish

  • Rear Window

  • La Strada

    ★★★★★

  • Bride and Gloom

  • Them!

  • Taxi-Turvy

  • Dial M for Murder

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Jail Bait

  • Gate of Hell

    ★★★★★

  • Glen or Glenda

  • Monsieur Hulot's Holiday

  • Ancient Fistory

  • Shuteye Popeye

  • Forbidden Games

    ★★★★

  • Duck and Cover

  • The Day the Earth Stood Still

  • All About Eve

  • Mighty Joe Young

  • Rope

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Spellbound

    ★★★★★