• House

    ★★★★★

  • Kingdom of the Spiders

    ★★★★★

  • The Spy Who Loved Me

  • The Rescuers

  • Exorcist II: The Heretic

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Martin

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • Airport '77

  • Suspiria

    ★★★★★

  • Godzilla

    ★★★★★

  • Keoma

    ★★★★★

  • Assault on Precinct 13

    ★★★★

  • Carrie

    ★★

  • God Told Me To

    ★★★★

  • Marathon Man

  • The Human Tornado

    ★★

  • Not the First Time

  • The Shootist

  • Silent Movie

  • The Omen

  • The Tenant

    ★★★★★

  • The Man Who Fell to Earth

    ★★★★★

  • Taxi Driver

  • Magellan: At the Gates of Death, Part I: The Red Gate I, 0

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

  • Rooster Cogburn

  • Grey Gardens

    ★★★★

  • Black Moon

    ★★★★½

  • Mitchell

    ★★★★

  • The Beast

    ★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

  • Four of the Apocalypse

  • Miracle of Flight

  • Jaws

    ★★★★★

  • Race with the Devil

    ★★★★★

  • Death Race 2000

    ★★★★

  • Dolemite

    ★★★★

  • Escape to Witch Mountain

  • Tommy

  • Terror of Mechagodzilla

    ★★★★½

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★

  • Deep Red

  • Mirror

    ★★★★★

  • The Stepford Wives

  • Lionman

    ★★★★½

  • Ingenivm Nobis Ipsa Pvella Fecit: Part I

  • Frozen Scream

    ★★★

  • Winter Solstice

  • The Godfather: Part II

  • Young Frankenstein

    ★★★★★

  • The Man with the Golden Gun

  • The Enigma of Kaspar Hauser

  • Airport 1975

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Blood for Dracula

    ★★★★½

  • Gone in 60 Seconds

  • Death Wish

  • Chinatown

  • Dark Star

    ★★★★★

  • Godzilla vs. Mechagodzilla

    ★★★★

  • Blazing Saddles

    ★★★★★

  • Tree Over the Valley, Eaton

  • Flesh for Frankenstein

    ★★★½

  • Frankenstein: The True Story

  • World on a Wire

    ★★★★★

  • Beyond Atlantis

    ★★★

  • Trees in the River, Kent OH

  • American Graffiti

  • Live and Let Die

  • Battle for the Planet of the Apes