• Paris, Texas

    ★★★★★

  • The Element of Crime

    ★★½

  • This Is Spinal Tap

  • Friday the 13th: The Final Chapter

    ★★★★½

  • The NeverEnding Story

  • Romancing the Stone

  • Police Academy

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

  • Splash

  • Children of the Corn

    ★★★½

  • Footloose

  • Beverly Hills Cop

  • Blonde Death

  • Uncommon Valor

  • Scarface

  • Christine

    ★★★★

  • The Day After

  • A Christmas Story

    ★★★★★

  • Michael Jackson's Thriller

  • The Dead Zone

    ★★★

  • The Right Stuff

  • Metalstorm: The Destruction of Jared-Syn

    ★★★

  • Eddie Murphy: Delirious

  • Escape from the Bronx

    ★★★★

  • Smokey and the Bandit Part 3

  • Hercules

    ★★★★

  • Cujo

  • Krull

  • National Lampoon's Vacation

  • Mr. Mom

  • The Creature Wasn't Nice

  • Twilight Zone: The Movie

  • Superman III

  • The New Barbarians

    ★★★½

  • Trading Places

  • Octopussy

  • WarGames

  • Conquest

    ★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★½

  • Something Wicked This Way Comes

  • The Crimson Permanent Assurance

  • The Meaning of Life

    ★★★★½

  • Sans Soleil

    ★★★★½

  • Videodrome

    ★★★★

  • Rites of Passage

    ★★½

  • Ogroff

    ★★★★★

  • The Making of David Cronenberg's Videodrome

  • The Dark Crystal

    ★★★★½

  • Tootsie

  • Airplane II: The Sequel

  • 48 Hrs.

  • Creepshow

    ★★★

  • Q

    ★★★½

  • Tenebre

    ★★★★½

  • First Blood

    ★★★½

  • Halloween III: Season of the Witch

    ★★★★★

  • Johnny YesNo

    ★★★

  • The Entity

  • Amityville II: The Possession

    ★★★★½

  • 1990: The Bronx Warriors

    ★★★½

  • Friday the 13th Part III

    ★★★★

  • Tron

    ★★★★

  • Blade Runner

  • The Thing

    ★★★★★

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

  • Poltergeist

    ★★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • Conan the Barbarian

  • Fitzcarraldo

  • Death Wish II

  • Swamp Thing

    ★★★★

  • A Personal History of the American Theater