• Death Wish II

  • Swamp Thing

    ★★★★

  • A Personal History of the American Theater

  • Sex and Death to the Age 14

  • Vincent

  • Halloween II

    ★★★½

  • Monster Hunter

    ★★★½

  • The Evil Dead

    ★★★★★

  • Don't Go in the Woods

  • Body Heat

  • An American Werewolf in London

  • The House by the Cemetery

  • Heavy Metal

  • The Loveless

    ★★★★

  • Blow Out

    ★★★★★

  • Time Bandits

    ★★★½

  • Dragonslayer

  • For Your Eyes Only

  • Raiders of the Lost Ark

  • Dead & Buried

    ★★★★

  • Possession

    ★★★★★

  • Escape from New York

    ★★★★

  • Friday the 13th Part 2

    ★★★★½

  • The Beyond

    ★★★★★

  • Knightriders

    ★★★★★

  • The Last Shark

    ★★★

  • The Howling

  • Lady Street Fighter

    ★½

  • Scanners

    ★★★★

  • Vincent Gallo as Flying Christ

  • Altered States

    ★★★★★

  • Popeye

  • Superman II

  • Night of the Zombies

  • The Boogey Man

    ★★½

  • Somewhere in Time

  • Smokey and the Bandit II

  • Motel Hell

    ★★★★½

  • City of the Living Dead

    ★★★★★

  • Antropophagus

    ★★★★½

  • Contamination

  • Raise the Titanic

  • Prom Night

  • Monstroid

    ½

  • Alligator

  • Airplane!

  • The Blues Brothers

  • The Shining

    ★★★½

  • Friday the 13th

    ★★★★

  • Kagemusha

    ★★½

  • The Watcher in the Woods

  • Alien 2: On Earth

    ★★★★

  • The Changeling

    ★★★★½

  • Coal Miner's Daughter

  • The Fog

    ★★★★

  • Cannibal Holocaust

    ★★★★

  • Inferno

  • The Black Hole

  • The Jerk

  • Star Trek: The Motion Picture

  • Salem's Lot

    ★★★★★

  • Beyond the Darkness

    ★½

  • Raggedy Ann and Raggedy Andy in the Pumpkin Who Couldn't Smile

  • When a Stranger Calls

  • Matrix [First Dream]

  • Disco Godfather

    ★★★★

  • Zombie Flesh Eaters

    ★★★★★

  • Life of Brian

  • The Concorde... Airport '79

  • More American Graffiti

  • The Amityville Horror

    ★★★½

  • Meatballs

    ★★★★★