• A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Four Flies on Grey Velvet

    ★★★★★

  • Diamonds Are Forever

  • There's Always Vanilla

    ★★★

  • Hapax Legomena III: Critical Mass

  • Duel

  • Play Misty for Me

    ★★★½

  • I Eat Your Skin

    ★★

  • The Last Picture Show

    ★★★★★

  • Evel Knievel

  • Brain of Blood

    ★★½

  • Godzilla vs. Hedorah

  • Two-Lane Blacktop

    ★★★★★

  • The Devil's Nightmare

    ★★½

  • Escape from the Planet of the Apes

  • The Corpse Grinders

    ★★

  • The Abominable Dr. Phibes

  • The Andromeda Strain

  • THX 1138

    ★★★★★

  • The Cat o' Nine Tails

    ★★★★

  • Hapax Legomena I: (nostalgia)

  • The Beast of the Yellow Night

    ★★★½

  • The Aristocats

  • El Topo

    ★★★★★

  • Equinox

    ★★★★

  • The Body Beneath

  • Beyond the Valley of the Dolls

    ★★★★★

  • Beast of Blood

    ★★★★

  • Beneath the Planet of the Apes

  • Zorns Lemma

  • Airport

  • Satanis: The Devil's Mass

    ★★★★★

  • The Bird with the Crystal Plumage

  • M*A*S*H

  • Guru, the Mad Monk

    ★★★

  • I Drink Your Blood

    ★★★★★

  • All Monsters Attack

    ★★★★½

  • On Her Majesty's Secret Service

  • Lemon

  • Carrots & Peas

  • Mad Doctor of Blood Island

    ★★★★★

  • Prince Ruperts Drops

  • True Grit

  • Works and Days

  • Easy Rider

  • The Illustrated Man

  • Inside Silo 11

  • Maxwell's Demon

  • Surface Tension

  • if....

    ★★★★★

  • Bullitt

  • Barbarella

    ★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • Destroy All Monsters

    ★★½

  • Pretty Poison

  • Mr. Freedom

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • Brides of Blood

    ★★★★

  • Capricious Summer

    ★★★★

  • Witchfinder General

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★★★

  • The Odd Couple

    ★★★★★

  • Seeds

    ★★★½

  • The Graduate

  • Son of Godzilla

  • Viy

    ★★★★★

  • The Producers

  • The Jungle Book

  • The Torture Chamber of Dr. Sadism

    ★★★★

  • In the Heat of the Night

  • You Only Live Twice