• The Black Castle

  • Shuteye Popeye

  • Forbidden Games

    ★★★★

  • Duck and Cover

  • The Day the Earth Stood Still

  • All About Eve

  • Treasure Island

  • White Heat

  • Mighty Joe Young

  • The Three Musketeers

  • Rope

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

  • The Beast with Five Fingers

  • The Big Sleep

  • Spellbound

    ★★★★★

  • Sanshiro Sugata Part Two

    ★★★★

  • House of Frankenstein

  • Ministry of Fear

  • The Uninvited

  • Sanshiro Sugata

    ★★★★★

  • Frankenstein Meets the Wolf Man

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★★

  • Me Musical Nephews

  • The Ghost of Frankenstein

  • Casablanca

    ★★★★★

  • The Wolf Man

  • The Maltese Falcon

  • Citizen Kane

  • Fantasia

    ★★★★★

  • Pinocchio

  • The Invisible Man Returns

  • Dots

  • Boogie-Doodle

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Jamaica Inn

    ★★★

  • Aladdin and His Wonderful Lamp

  • Customers Wanted

    ★★★★★

  • Son of Frankenstein

    ★★★★

  • Angels with Dirty Faces

  • A Date to Skate

  • The Lady Vanishes

  • Tell Your Children

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★½

  • Popeye the Sailor Meets Ali Baba's Forty Thieves

  • A Language All My Own

  • The Raven

  • Werewolf of London

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

  • The Black Cat

  • The Invisible Man

  • King Kong

  • Island of Lost Souls

    ★★★★★

  • The Old Dark House

  • The Most Dangerous Game

    ★★★★★

  • Vampyr

  • Freaks

  • The Blood of a Poet

    ★★★★★

  • The Mummy

  • Frankenstein

    ★★★★★

  • Dracula

  • L'Âge d'Or

    ★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★★

  • Steamboat Willie

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The Phantom of the Opera

  • Warning Shadows

  • Safety Last!

  • Häxan

    ★★★★★

  • Nosferatu

  • The Wandering Image

    ★★