• The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • Fantasia 2000

    ★★★★★

  • Fantasia

    ★★★★★

  • Darkman

    ★★★★½

  • Up

    ★★★★★

  • The Tenant

    ★★★★★

  • The Pianist

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • FLCL

    ★★★★★

  • Spartacus

    ★★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★★★

  • The Grudge

    ★★★★

  • The Devil's Backbone

    ★★★★★

  • Enemy Mine

    ★★★★

  • Antropophagus

    ★★★★½