RSS feed for mattbox
  • Seeds

    Seeds

    ★★★½

    Vinegar Syndrome Director’s Cut “Seeds”

    People praise The Texas Chainsaw Massacre for its disturbing content, it’s low-budget horror, and the disturbing family dynamic...yet for some reason THIS film is overlooked by time.
    Sure, it’s not the color palette or brutality of the aforementioned classic, however, it IS one of the single most mean-spirited, and verbally upsetting films I’ve ever seen.
    Milligan took a very stage-play approach to the depravity, leaving (almost) all of it to the twisted dialogue between its even-more…

  • Suddenly

    Suddenly

    ★★★

    How’d ya like your roast beef? Medium rare or well done?”

  • Silver Linings Playbook

    Silver Linings Playbook

    ★★★★★

    This is one of the best American films ever made.

  • The Stand

    The Stand

    ★★

    Part 2: The Dream (remastered edition)

    Almost all of my renewed excitement for the rest of this vanished about halfway through this part.
    Sure, the quality is still significantly better than previousLet available.
    Sure, Randall Flagg becomes all the more creepy with the improved sound quality.
    Sure, Rob Lowe still shines here in my second favorite role for him (the top slot belonging to Behind The Candelabra)...
    Sure, to all that, but the pacing slows to the movement of molasses…

  • The Stand

    The Stand

    ★★★½

    Part 1: The Plague (remastered edition)

    Mick Garris is still the Claudio Fragasso of American horror directors, BUT, the remastered blu-ray release of this looks and sounds LIGHTYEARS better than the previous dvd release and on-air versions.
    This boost in quality, enhanced effects and fixed frame rate issues really allowed some of the camerawork and colors and performances shine through, making this feel surprisingly more competent and especially with the times.
    I can’t believe I’m saying this but I actually really enjoyed this viewing and am looking forward to the next 3 parts.

  • The Human Tornado

    The Human Tornado

    ★★

    This thing is, without doubt, the weirdest of Rudy Ray Moore’s films.

    It’s got dungeon torture chambers, gangster plots, lots of topless ladies, lots of naked Rudy, lots of angry rhymes and obscene jokes, lots of Un-Kung-Fu and lots of Dolemite being Dolemite...but all of it together amounted to too much for me.
    It’s like an adult Looney Tunes episode in some regards: so cartoony and over the top. 
    But the culmination of every subplot amounted to a tedious and anticlimactic…

  • Colette

    Colette

    ★★★★★

    Genuine. Subtle. Strong. Empowering.
    (Almost) every Keira Knightly film offers two guarantees: an astounding score and amazing wardrobe work. This is no exception.
    This, however, excels in those elements, as well as every other.
    I find it difficult to actually express how pleased I was with this entire film, from the writing to the direction to the technical side, the score and the framing...
    This is a textbook example of tight cinematic storytelling.

  • Emotion

    Emotion

    ★★★★

    Nobuhiko Obayashi makes early-career Godard look like late-career Godard.

  • Vapors

    Vapors

    ★★★½

    Intimate, comical and ultimately tragic.
    As affecting of a short as I’ve seen in a long time.
    If this is any example, I’m thinking I’m going to be a fan of Andy Milligan’s style.


    Note:
    I wanted to rate this higher but the audio was so poor that it made the dialogue outside of the room nigh unintelligible.

  • Godzilla: Planet of the Monsters

    Godzilla: Planet of the Monsters

    ½

    So...like...Godzilla almost doesn’t move at all and a ton of people still died?
    And they blame Godzilla for humanity dying out?
    Smh. 🤦‍♂️
    This movie is so bad that it actually ruined my night. 
    Great job.

  • Déjà Vu

    Déjà Vu

    ★★★★

    When’s the last time you watched a Tony Scott film?

    It’s been years for me. I think the last one I watched from start to finish was a rewatch of True Romance.
    There’s something to be said for that.
    And that being said, THIS may be the absolute quintessential Tony Scott joint.
    It’s chock full of all of his trademarks from his stamp in cinema and all of them exist in a story that make them all feel completely at home…

  • Chungking Express

    Chungking Express

    ★★★★★

    🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍🍍
    🥗🥗🥗🥗
    💿💿💿
    👮‍♀️👮‍♀️
    👩‍✈️👩‍✈️
    🌧 
    🕶 
    ✈️