Matt has logged 319 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Zalava

Zalava

2021
×
Edit this entry  
15
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ahed's Knee

Ahed's Knee

2021
×
Edit this entry  
14
Drunken Birds

Drunken Birds

2021
×
Edit this entry  
13
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Odd-Job Men

The Odd-Job Men

2021
×
Edit this entry  
11
Man in the Vault

Man in the Vault

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Crimson Kimono

The Crimson Kimono

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shockproof

Shockproof

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scarface

Scarface

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
7 Men from Now

7 Men from Now

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Young Mr. Lincoln

Young Mr. Lincoln

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Professionals

The Professionals

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Clash by Night

Clash by Night

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Learn To Swim

Learn To Swim

×
Edit this entry  
29
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Casper

Casper

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Happy Birthday to Me

Happy Birthday to Me

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Cheap Detective

The Cheap Detective

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Muse

The Muse

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Flatliners

Flatliners

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Secret of Roan Inish

The Secret of Roan Inish

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Val

Val

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry