Matt has logged 42 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
MacArthur

MacArthur

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
To Hell and Back

To Hell and Back

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Undercover Man

The Undercover Man

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
You Nazty Spy!

You Nazty Spy!

1940
×
Read the review Edit this entry  
27
Escape in the Fog

Escape in the Fog

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once

Once

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Father of the Bride

Father of the Bride

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Savages

The Savages

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hail the Conquering Hero

Hail the Conquering Hero

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Clifford

Clifford

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Return of Frank James

The Return of Frank James

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jesse James

Jesse James

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Little Murders

Little Murders

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Birdman of Alcatraz

Birdman of Alcatraz

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gunfight at the O.K. Corral

Gunfight at the O.K. Corral

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Great McGinty

The Great McGinty

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry