• C'mon C'mon

    C'mon C'mon

    ★★★★

    So sweet. So heartwarming. Such a great change of pace seeing wholesome uncle Joaquin.   Woody Norman was just fabulous too.


    Gorgeous photography. Mills creates a this great sense of scale and depth in the framing.

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★★★

    Loved it. A 75 million dollar competition between Al Pacino and Jared Leto to see who can devour more scenery. The winner? the audience. 


    So goofy, so self aware, so well made. Sir Ridley really said imma make two- two and a half hour historical, period piece epics this year, king shit.

  • Belfast

    Belfast

    ★★★½

    Black and white photography, Irish accents, Van Morrison heavy soundtrack, good stuff.

  • Dune

    Dune

    ★★★½

    Feast for the eyes and ears, especially on the big screen. Starts to lose itself in the last hour to 45 mins but still an amazing cinematic experience

  • Titane

    Titane

    ★★★★½

    Holy shit. I can’t remember the last time a movie made me squirm in my seat as much as Titane. Disgusting, horrifying, kinda hilarious(?) but impossible to look away from.

  • Malignant

    Malignant

    ★★★½

    Gory campy fun. Loved it.

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★

    Some clunky dialogue and flat jokes aside, I really enjoyed this. It’s zany, violent, gleefully profane, and most of all, wears its heart on its sleeve. 


    Gunn is a master at getting you invested in each and every member of the large ensemble. 


    King Shark is King 👑🦈

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★½

    Gorgeous

  • Jurassic Park

    Jurassic Park

    ★★★★★

    Looked and sounded great on the big screen.

    Fun times.

  • The Sparks Brothers

    The Sparks Brothers

    ★★★★

    Glad to finally catch this. A rollicking doc that’s loads of fun and a testament to the creative sprit. Excited to dive into some Sparks songs

  • Old

    Old

    ★★★

    Some solid body horror with a twinge of existential dread. Some beautifully choreographed shots/sequences (that 35mm photography is 🤌 ). And best of all, tons of laughably bad dialogue. I had a blast.

  • Memories of Murder

    Memories of Murder

    ★★★★★

    I watched this when I was like 14 and it just didn’t connect with me at all. I wasn’t invested. I wasn’t paying attention. I didn’t get it.

    “Rewatching” it today, on a rainy day no less, was an incredible experience. Such great craft, performances, and tonal balance.

    That ending too; sent chills down my spin. So well done.